Nu kommer sommerfuglene sydfra
- Dyr
- 18. juni 2021
Tidselsommerfugle kan ikke overvintre hos os. Derimod holder de meget af sommeren, så de kommer til os nu fra Nordafrika eller Mellemøsten hvor de bliver hos somemren over. De parrer sig og lægger æg – og på et tidspunkt dør de, hvis de ikke er blevet spist af fugle eller frøer.
De lægger deres æg på tidsler – deraf navnet – og her gennemgår de flere stadier; larve, puppe og til sidst klækker de som er forvandlede til pragtfulde sommerfugle.
Sidst på sommeren – september eller oktober – bestemmer sommerfuglene sig for at flyve sydover. De har jo ikke prøvet det før, men på en eller anden måde finder de vej til Sydeuropa, Nordafrika eller Mellemøsten, hvor de så gennemlever endnu en cyklus.
Fascinerende, ikke?
Se mere om Tidselssommerfuglen her: https://www.naturbasen.dk/art/783/tidselsommerfugl
Læs om Admiralen her:
https://www.99arter.dk/mod-de-99-arter/admiral/
Tekst og foto: Henrik Grüttner
Tidselsommerfugl på Bidende Stenurt
Den blev der i flere timer - måske sulten efter flyveturen...
Admiralen - som også kommer sydfra - kom dagen efter...
Samtykkeerklæring ved afgivelse af underskrift på Danmarks Naturfredningsforenings (DN) hjemmesider
Oplysning om det samtykke du accepterer ved at afgive din underskrift på en underskriftsindsamling på en af vores hjemmesider.
Du kan altid trække dit samtykke tilbage ved at kontakte persondata@dn.dk.
Samtykkeerklæring
Der gives samtykke til at nedenstående organisation behandler dine persondata:
Danmarks Naturfredningsforening
Adresse: Masnedøgade 20
By: 2100 København Ø
CVR/EAN: 60804214
Telefonnr.: 39174000
E-mail.: persondata@dn.dk
Dine persondata behandles med følgende formål: Håndtering af underskrifter afgivet på en af DN’s hjemmesider.
Vi passer godt på dine data. Når du deltager i en underskriftsindsamling på en hjemmeside udgivet af Danmarks Naturfredningsforening, opbevarer vi dine indtastede data med det formål at kunne vise hvor mange personer, der har skrevet under på en given underskriftsindsamling og dermed tilkendegivet deres støtte til sagen: